Copyright © 2022 - OwoceJadalne.pl

Jarząb austriacki

Sorbus austriaca
42,00 zł
Niedostępny

Wysokość sadzonki: 60 - 90 cm

Sorbus austriaca

Roślina ta ma charakter mieszańcowy (w jej powstaniu brały udział jarząb mączny oraz jarząb pospolity). Przypomina nieco jarząb szwedzki i obecnie jest zaliczana do tego taksonu, jednakże charakteryzuje się wieloma cechami, które wyraźnie odróżniają tę formę od północnoeuropejskiej, stąd bywa włączana do grupy jarząbu górskiego (S. mougeotii). Jest drzewem dorastającym przeciętnie do 8 m wysokości, o dość regularnej koronie, bardziej piramidalnej i gęściej ugałęzionej niż u jarząbu szwedzkiego, czasem występuje w postaci krzewu do 3 m wysokości o wzniesionych pędach. Liście z wierzchu żywozielone lub ciemnozielone, błyszczące, spodem białawo omszone, mają do około 12 cm długości i około 8 cm szerokości, są zazwyczaj cienkie, jajowate, dość płytko i regularnie wąskoklapowane na brzegu (wyglądają jak grubo podwójnie i ostro piłkowane), zwężające się trójkątnie w ostry wierzchołek (liście jarząbu szwedzkiego są bardziej zaokrąglone na wierzchołku i bardziej skórzaste), klapy wcięte są maksymalnie do 1/3 odległości od nerwu głównego. Liście jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są białe o płatkach mniejszych niż u jarząbu mącznego, zebrane w kwiatostany średnicy do 10 cm. Owoce jasnoczerwone, kuliste, mają do 1, 3 cm średnicy, dojrzewają trzy tygodnie wcześniej niż u jarząbu mącznego. Jarząb austriacki występuje m. in. w północno-zachodniej i południowo-wschodniej Słowacji, we wschodniej Austrii, północno-wschodnich Alpach (Niemcy), na Węgrzech, a także w Chorwacji.

Uprawa i zastosowanie:

Wykazuje dość szeroki zakres przystosowań do warunków siedliskowych, rośnie zarówno na stanowiskach suchych, słonecznych jak i w nieco bardziej wilgotnych lasach, na glebach kwaśnych jak i wapiennych. Jednakże w cieniu rośnie słabo. Wymaga przepuszczalnych gleb. Mało znana roślina w uprawie, powinna być częściej wykorzystywana, gdyż jest bardzo dekoracyjna (pokrój, nietypowe liście, owoce), odporna na niekorzystne warunki i mało wymagająca. Polecana szczególnie do parków i zieleni osiedlowej oraz do sadzenia pojedynczo w eksponowanych miejscach, jak również przy drogach i w sąsiedztwie placów zabaw dla dzieci.

Ciekawostki:

W poszczególnych lokalnych populacjach jarząbu austriackiego występują pewne cechy charakterystyczne różniące nieco te populacje między sobą, jak np. wielkość liścia, ilość nerwów, grubość blaszki (zależnie od wpływu i ilości cech dominujących odziedziczonych od roślin rodzicielskich). Roślina ta ma ładny, regularnie wcinany kształt liścia, w którym przeważają cechy jarząbu mącznego, ale widać też wpływ jarząbu pospolitego.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb austriacki
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Sorbus austriaca
Producent Dział ozdobny
Pojemnik C2
Weight 2.00 kg
Pokrój stożkowy
Wymagania słoneczne półcieniste, słoneczne
Szczepienie szczepione
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody podmiejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne
Zastosowanie aleje i szpalery, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na wino, rosnące pojedynczo (soliter)
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, żyzna
PH gleby lekko kwaśne, obojętne, lekko zasadowy, zasadowe
Tempo wzrostu normalne
Rozpiętość docelowa od 2 m do 3 m
Wysokość docelowa od 4 m do 6 m
Owoce - kształt kulisty
Owoce - rodzaj ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora owocowania (miesiąc) wrzesień, październik, listopad
Kwiaty - barwa białe, beżowe, wielobarwne, kremowe
Kwiaty - intensywność zapachu lekko pachnące
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Liście / igły - kolor zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe miododajne, dla ptaków i zwierząt , na żywopłoty wysokie, horiterapeutyczne
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, wielobarwność, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, niespotykany wygląd owoców
Wysokość sadzonki 60 - 90 cm
Rozmnażanie - Opis szczepienie

Powiązane produkty

Copyright © 2022 - OwoceJadalne.pl