Copyright © 2022 - OwoceJadalne.pl

Malina moroszka

Rubus chamaemorus L.
11,00 zł
Niedostępny

Wysokość sadzonki: 20 - 30 cm

Rubus chamaemorus L.

Malina moroszka, zwana także maliną nordycką, jest rośliną szczególnie cenioną w Skandynawii i Rosji. Znajduje tam zastosowanie jako składnik wielu regionalnych potraw i deserów. Ze względu na to, że rośnie i owocuje w warunkach trudnych dla innych gatunków, a jej owoce są pełne witamin i łatwe w przechowywaniu, malina moroszka miała duże znaczenie w zapobieganiu szkorbutowi dla ludów zamieszkujących daleką Północ.
Najczęściej rośnie na torfowiskach, ale może występować także w wilgotnych borach, a nawet w górach, w piętrze kosodrzewiny. Naturalnie spotykana także w Polsce, zwłaszcza na Pomorzu, ale jest u nas bardzo rzadka. Jej pojedyncze stanowiska znajdują się także w Karpatach - jest to południowa granica zasięgu tego gatunku. Relikt polodowcowy. W Polsce pod ścisłą ochroną.
Malina moroszka to niewielka roślina, osiągająca zwykle 20-30 cm rośliny, rozrastająca się przez kłącza. Liście pojedyncze, klapowane. Jest gatunkiem dwupiennym - kwiaty męskie i żeńskie występują na innych egzemplarzach. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, są białe lub różowe, pojedyncze, wyrastają na wysokich szypułkach. Owoce podobne do innych malin, ale drobniejsze, żółto-czerwone.

Wymagania:
W naturze gatunek rośnie na torfowiskach, zatem preferuje kwaśne i wilgotne gleby oraz stanowisko cieniste. Dobrze rośnie także w pełnym słońcu, jednak na słonecznym stanowisku rzadko owocuje. 

Zastosowanie:
Jako roślina cieniolubna, doskonale nadaje się do podsadzania pod wyższe rośliny. Może być sadzona nawet w towarzystwie borówki wysokiej, różaneczników i innych roślin kwasolubnych. W polskich warunkach owocuje rzadko, więc jest traktowana przede wszystkim jako roślina ozdobna i ciekawostka. W sprzyjających warunkach może jednak wytwarzać owoce, które są bardzo bogate w prozdrowotne składniki. 
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Malina moroszka
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Rubus chamaemorus L.
Nazwa alternatywna malina nordycka
Producent Dział ozdobny
Pojemnik C1,5
Weight 1.50 kg
Wymagania słoneczne cieniste, półcieniste, słoneczne
Szczepienie nieszczepione
Styl ogrodu ogrody leśne, ogrody skandynawskie
Zastosowanie nasadzenia naturalistycze, owoce deserowe, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, pokrycie powierzchni i zadarnienie, skarpy i umocnienia gruntu
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, woda
PH gleby lekko kwaśne, obojętne, lekko zasadowy, zasadowe
Tempo wzrostu normalne
Miejsce sadzenia rabaty, tereny podmokłe
Rozpiętość docelowa do 0,5 m
Wysokość docelowa od 0,2 m do 0,5 m
Owoce - kształt kulisty
Owoce - kolor jasno-czerwone, pomarańczowe, wielobarwne
Owoce - smak cierpki, lekko kwaśny , słodki
Owoce - rodzaj jadalne
Pora owocowania lato
Kwiaty - rodzaj pojedyncze
Kwiaty - barwa białe, różowe
Kwiaty - intensywność zapachu bez zapachu
Pora kwitnienia lato
Liście / igły - kolor zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe, witalne, do gleb kwaśnych
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, przebarwiają się jesienią
Wysokość sadzonki 20 - 30 cm
Copyright © 2022 - OwoceJadalne.pl