Jarząb 'Granatnaja'

Nowy produkt

Sorbus (x) 'Granatnaja' synonim Sorbus miczurinii 'Granatnaja'

Wysokość: 30-200 cm

Pojemnik: C3, C2, C5

Więcej szczegółów

Opis

Kolor owocu Bordowy
Termin zbioru owoców Jesień lub po pierwszych przymrozkach
Forma rośliny, kształt Niskie drzewo
Odporność na mrozy Bardzo dobra
Pora kwitnienia Wiosna
Możliwości spożycia Owoce jadalne na surowo lub po przetworzeniu

Więcej informacji

Sorbus (x) 'Granatnaja' synonim Sorbus miczurinii 'Granatnaja'

    Jest to chyba jedna z najbardziej interesujących mieszańców jarzębiny słodkiej. Jak wiele innych wyszła z pod ręki Iwana Miczurina rosyjskiego a potem radzieckiego uczonego ubiegłego wieku. Jarzębina Granatnaja powstała ze skrzyżowania wiosną 1925 roku zapładniając kwiat zwykłej jarzębiny – sorbus aucuparia pyłkiem głogu syberyjskiego. Mieszaniec w piątym roku to jest 1930 dał pierwsze owoce . Drzewo rośnie średnio silnie, posiada nieparzyście użozone liście. Owoce są zebrane w kiście o barwie granatowej – stąd też i nadana nazwa 'Granatnaja'. Owoce są duże wielkości małej wiśni o przyjemnym słodkim smaku bez goryczki. Odmiana ta jest godna polecenia z uwagi na plenność oraz łatwość w uprawie. Zawiera okolo 5,9-9% cukrów oraz 6,3-10,9 miligram witaminy C na 100g owoców.

Zastosowanie: Ogrody amatorskie, sady owocowe, parki, wszędzie tam gdzie pożytek owocowania jest porządany dla zwierząt, ptaków i ludzi.

Ciekawostki: Iwan Miczurin był sztandarowym twórcą roślin w byłym ZSRR, jego dorobek jest często dyskwalifikowany za wiele niesprawdzonych teorii w dziedzinie sadownictwa, leśnictwa. Wraz ze wzrostem technologii ,genetyki i postępu oraz rozwoju prac na gatunkami, odmianami drzew i krzewów jego rośliny zostały zapomniane na przestrzeni czasu. Szczególnie że kołchozy i sowchozy tamtych czasów nie były miejscem rozwoju jego dzieł. Genialność na tamte czasy oraz innowacyjność jego prac, utworzenie kilkuset odmian zasługuje dziś na przypomnienie oraz szersze zainteresowanie. Poleczmy książkę 'Dzieła wybrane Iwana Miczurina'

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Jarząb  'Granatnaja'

Jarząb 'Granatnaja'

Sorbus (x) 'Granatnaja' synonim Sorbus miczurinii 'Granatnaja'

Wysokość: 30-200 cm

Pojemnik: C3, C2, C5

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: