Wiśnia Sargenta Zobacz większe

Wiśnia Sargenta

Nowy produkt

Prunus sargentii

Wysokość: 30-70 cm

Pojemnik: C2

Więcej szczegółów

Opis

Kolor owocu Bordowy
Termin zbioru owoców Lato
Forma rośliny, kształt Niskie drzewo
Odporność na mrozy Bardzo dobra
Pora kwitnienia Wiosna
Możliwości spożycia Owoce jadalne na surowo lub po przetworzeniu

Więcej informacji

Prunus sargentii

Gatunek wiśni, występujący naturalnie w Japonii, Korei oraz na wyspie Sachalin. Ze względu na swoje walory, do uprawy w Europie oraz Ameryce Północnej trafiła już w 1908 roku. Rośnie w formie drzewa, dorastając maksymalnie do 10 – 12 metrów wysokości. Pień tego drzewa jest gruby i mocny, często rozgałęzia się już nisko nad ziemią, dzieląc się na kilka grubych konarów, na których wparta jest szeroka i rozbudowana korona. Obrazowo można powiedzieć, że dorosłe osobniki wiśni Sargenta przypominają trochę stare, nieprowadzone czereśnie owocowe, jakie można w Polsce spotkać w opuszczonych sadach.

 

Liście tego drzewa również są podobne do liści czereśni, mają powyżej 10 cm długości, piłkowane na brzegach. Wiśnia ta obficie kwitnie, kwiaty pojedyncze, koloru różowego pojawiają się wiosną w okolicy początku maja. Latem miejsce kwiatów zajmują ciemnoczerwone owoce, które są jadalne. Ze względu jednak na ich niewielkie rozmiary (są wielkości ziarenek grochu) pozostają głównie ptasim przysmakiem. Nadaje się do sadzenia w parkach miejskich oraz przydomowych ogrodach, głównie jako soliter, gdyż osiąga spore rozmiary. Nie jest to drzewo dobre do obsadzania ulic, gdyż jest słabo odporne na zanieczyszczenia powietrza. Można jednak tworzyć piękne alejki spacerowe lub drogi rowerowe obsadzone tą wiśnią, gdzie nie będą narażone na zapylenie oraz zanieczyszczenia.

 

Jest to gatunek praktycznie całkowicie mrozoodporny, można sadzić to drzewo praktycznie na terenie całego kraju bez obaw o przemarzanie. Wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej oraz co istotne – umiarkowanie wilgotnej. Wiśnia ta co prawda dobrze znosi dłuższe nawet okresy suszy ale może wtedy nieco tracić na uroku i gubić liście, co jest sytuacją niepożądaną, gdyż jesienią ulistnienie przybiera przepiękną krwistoczerwoną barwę! Jest to bez wątpienia jedna z piękniej przebarwiających się wiśni w okresie jesiennym i można to brać pod uwagę w trakcie tworzenia kompozycji w ogrodzie lub parku. Drzewo to nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wiśnia Sargenta

Wiśnia Sargenta

Prunus sargentii

Wysokość: 30-70 cm

Pojemnik: C2